Producenci
PROMOCJE
Oregano ziele cięte 100 g Nanga
14,50 zł 11,99 zł
szt.
Herbatka z zielem szczeci EKO 25x2g Dary Natury
5,45 zł 4,36 zł
szt.
Koper ogrodowy - koperek - nasiona - 30g
2,90 zł 2,10 zł
szt.
Balsam do Ust Lip Balm Himalaya 10ml
7,00 zł 4,99 zł
szt.
Piołun ziele dziko rosnące 250g Nanga
19,80 zł 14,90 zł
szt.

Ekologia i czysty dom – czy to ma sens?

0

Życie w zgodzie z naturą, czyli w stylu ekologicznym, jest coraz bardziej na czasie. Zarówno spożywanie nieprzetworzonych produktów, warzyw oraz owoców bio, jak i stosowanie kosmetyków eko czy kupowanie ubrań uszytych z materiałów pochodzenia naturalnego, nie jest już rzeczą trudną do osiągnięcia – nikogo też nie dziwi. Można być pewnym, że robi się wszystko, żeby odciążyć nie tylko swój organizm, ale też pośrednio planetę. A jak to jest z czystością w domu? Czy aby było czysto, należy używać tylko agresywnej chemii? A może jednak istnieje jakaś eko-alternatywa?

Czysto i bezpiecznie – to znaczy ekologicznie

kompostowalne wielorazowe ściereczki

W Polsce zwyczajem jest, że na przełomie wiosny i lata, a także jesieni oraz zimy, przeprowadza się domowe, gruntowne porządki. Ma to przygotować domowników na letnie lub zimowe miesiące, podczas których każdy chce się skupić – w zależności od pory roku – na wakacyjnym lub świątecznym odpoczynku. W takim przypadku domowe wnętrza powinny być odświeżone. Tylko jakich produktów użyć?

Na pierwszy rzut oka to pytanie jest banalne – jak to jakich? Środków czyszczących! Jednak w tym momencie każdy powinien zastanowić się, czy podczas sprzątania nie narażamy się na ekspozycję na niebezpieczne dla zdrowia substancje chemiczne. Co więcej, niektóre środki czyszczące, np. te stosowane do mycia naczyń, mogą na nas bezpośrednio oddziaływać. Nie wspominając o produktach w rozpylaczach lub w sprayu, które fatalnie wpływają na nasz układ oddechowy. Co więc możemy zrobić?

Po pierwsze, uświadomić sobie, czym są te związki i jaką pełnią funkcję. Pomimo że agresywna chemia na pewno szybko pozwala rozwiązać problem, to niestety często bardzo wysokim kosztem. Zapominamy, że np. w większości przypadków do wyczyszczenia brudnych kafelek w łazience lub kuchni wystarczy środek na bazie sody – tego typu produkty mają prosty skład, a mimo to pozwalają na osiągnięcie pożądanego efektu. W tej sytuacji mniej znaczy lepiej.

Ważnym powodem, dla którego warto używać naturalnych środków czyszczących, jest zastosowanie w nich naturalnych olejków zapachowych, które zarówno wpływają na świeżość sprzątanych pomieszczeń, jak i nie stanowią dla sprzątającego zagrożenia.

Eko–rozwiązania na każdą kieszeń?

Co w przypadku, kiedy pragniemy maksymalnie ograniczyć kontakt ze szkodliwymi związkami chemicznymi, ale równocześnie nie chcemy zaprzestać np. oszczędzania wody, używając zmywarki? Jest jednak ona tak dużym udogodnieniem. Kluczem jest kompromis. Można zdecydować się na używanie tabletek ekologicznych. Jest to stosunkowa nowość, do której przekonuje się coraz większe grono osób dbających o czystość w swoim domu. Warto postawić na prosty skład, który pozwala na zredukowanie użycia preparatów czyszczących tylko do niezbędnego minimum. Jest to bezpieczniejsze dla nas i odciąża środowisko naturalne.

orzechy piorące

Pranie bez proszku – damy radę?

Fascynującym przykładem funkcji myjących w naturalnych produktach jest działanie orzechów piorących. Jest to opcja nie tylko dla miłośników ekologii, lecz również, a może przede wszystkim, dla ludzi, którym tradycyjne proszki do prania szkodziły: środki piorące mogą silnie uczulać i powodować przykre dolegliwości skórne. Jednak ubrania należy prać – w tym przypadku orzechy piorące są doskonałym rozwiązaniem. Substancją czynną, odpowiadającą za spienianie się wody po kontakcie z łupinami orzechów, jest grupa związków – o nazwie saponiny. Jest to naturalny surfaktant, czyli substancja powodująca spienianie się wody (działa podobnie do mydła). Oczywiście efekt nie będzie taki sam, jak w przypadku stosowania tradycyjnych środków piorących – natomiast jest to kompromis dla osób pro-eko oraz dla tych, których organizm nie toleruje zwykłego proszku czy płynu do prania.

Jak widać, jest wiele możliwości utrzymania czystości w domu, w bardziej ekologicznym i zrównoważonym stylu. Każdy kto chce uwolnić się od nadmiaru wszechobecnej „chemii”, może zdecydować się na produkty w wersji eko – wtedy umysł jest spokojniejszy, że robimy coś więcej nie tylko dla siebie i domowników, ale również dla planety.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl