Aromaterapia – doskonałe dopełnienie klasycznej medycyny

0

Aromaterapia była znana już w starożytności. Choć kojarzy się ona głównie z cywilizacjami Dalekiego i Bliskiego Wschodu, to korzystali z niej także dawni Egipcjanie, Rzymianie czy Grecy. W ówczesnej medycynie dominowało objawiające się w różnych formach ziołolecznictwo – z roślin wytwarzano m.in. wonne olejki, których wdychanie miało leczyć różnorodne dolegliwości. Olejki eteryczne były stosowane także przez kapłanów w ich religijnych rytuałach. Sztuka aromaterapii przetrwała do dziś i choć nie zastąpi ona współczesnej medycyny, to z pewnością jest doskonałym jej uzupełnieniem. Co warto wiedzieć o tej naturalnej metodzie leczenia?

Czym tak właściwie jest aromaterapia?

olejki eteryczne w skrzyneczce

Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej, która polega na leczeniu przy użyciu olejków eterycznych. Metoda ta oddziałuje na powonienie, czyli jeden z najsilniejszych ludzkich zmysłów. Intensywne roślinne aromaty nie tylko przyjemnie kojarzą się np. z kwiecistą łąką czy iglastym lasem, ale też działają kojąco i łagodzą wiele powszechnych dolegliwości. Choć inhalacja olejku eterycznego w żaden sposób nie zastąpi lekarstwa przyjmowanego w tradycyjny sposób, to udowodniono, że aromaterapia posiada cały szereg prozdrowotnych właściwości. Poszczególne wonie i aromaty łagodzą innego typu objawy. Olejek lawendowy ma działanie relaksujące i uspokajające, jego stosowanie zaleca się osobom cierpiącym choćby na depresję czy bezsenność. Olejek różany pomaga z kolei złagodzić bóle związane z kobiecymi dolegliwościami. Wyciągi z eukaliptusa i mięty pieprzowej poleca się osobom zmagającym się z infekcjami górnych dróg oddechowych, zaś olejki pomarańczowe – podobnie jak te z lawendy – uspokajają i wpływają pozytywnie na samopoczucie. Mimo że do aromaterapii wykorzystuje się głównie dobra natury, to nie zawsze jest ona w pełni bezpieczna. Olejki eteryczne, choć przeważnie są nieszkodliwe, posiadają również negatywne działanie. Przede wszystkim – nadają się one wyłącznie do inhalacji bądź stosowania naskórnego, nie powinno się ich spożywać. Niektóre zapachy mogą też, zamiast pomóc, podrażnić drogi oddechowe i spowodować reakcje alergiczne. Najczęściej alergię wywołują olejki cynamonowe, goździkowe, cytrusowe bądź te bazujące na trawie cytrynowej. Na szczęście wrażliwość na wyżej wymienione aromaty wykazuje niewielka część osób. Szczególną ostrożność powinny zachować przede wszystkim kobiety w ciąży – przyszła mama powinna unikać olejku bazyliowego, goździkowego, jałowcowego, a także estragonowego i kolendrowego. Zaleca się zrezygnować również ze stosowania olejków pietruszkowych, rozmarynowych oraz tymiankowych.

Jak praktykować aromaterapię?

zapalone kadzidło

Potencjał olejków eterycznych uwolnić można na kilka sposobów. Substancje te często wykorzystuje się do masażów, podczas kąpieli i w saunach, jednak najpopularniejszym sposobem ich użycia jest aromatyzacja powietrza. Aby ożywić wnętrze swojego mieszkania wonnymi, naturalnymi aromatami, należy jednak zainwestować w kominek do olejków eterycznych lub dyfuzor. Dzięki nim zapach rozprzestrzeni się po całym pomieszczeniu. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór służącego do nawilżania powietrza dyfuzora. Wystarczy dodać do niego kilka kropli wybranego olejku eterycznego, żeby móc cieszyć się konkretnym aromatem. Tego typu urządzenia można kupić chociażby w naszym sklepie. Dyfuzory dostępne są w wielu formach i rozmiarach – od ceramicznych, przez drewniane, do rattanowych. Nieco ciekawszym pomysłem wydaje się być zakup kominka zapachowego. Wyrób ten pozwala w prosty sposób korzystać z olejków eterycznych bądź wosku zapachowego. W górnej części kominka umieszcza się aromatyczną substancję (olejek rozpuścić należy w niewielkiej ilości wody), natomiast poniżej należy ustawić świeczkę typu tealight, która podgrzeje przygotowany olejek lub wosk. Kominki zapachowe często pełnią też funkcję estetyczną – wyroby te, dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi, stanowią doskonałą ozdobę. Należy jednak pamiętać, że do zastosowania z olejkami eterycznymi nie nadają się nowoczesne kominki elektryczne.

Aromaterapia to doskonałe uzupełnienie tradycyjnej medycyny. Wdychanie wonnych olejków nie tylko uspokaja, relaksuje i łagodzi różnego rodzaju bóle, ale też pomaga wyleczyć chociażby infekcje górnych dróg oddechowych. Kominek zapachowy można zapalić podczas kąpieli, w trakcie wieczornej sesji z książką bądź spędzając czas przed komputerem w trakcie pracy zdalnej. To znakomity sposób na prozdrowotny relaks!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl