Herbata, czyli napój zdrowia

0

Herbata to sporządzany z liści i pąków roślin napar, który towarzyszy ludzkości od setek lat. Początkowo spożywany niemal wyłącznie w Chinach, ten prozdrowotny napój pojawił się w Europie w XVII wieku. Wówczas ze względu na swoją wysoką cenę, gościł on wyłącznie na stołach rodów królewskich, szlacheckich oraz w domach najbogatszych kupców i mieszczan. Dopiero w XX wieku nastąpił gwałtowny wzrost popularności tego roślinnego naparu – obecnie jest to drugi, zaraz po wodzie, najpopularniejszy napój na świecie. Herbatę pije się nie tylko ze względu na jej wyjątkowy smak. Równie ważne są jej właściwości prozdrowotne, które różnią się w zależności od spożywanej odmiany. W leczeniu jakich przypadłości pomaga ten wyjątkowy napar i dlaczego warto go pić?

Bogactwo odmian

napar ze skrzypu

Właściwości herbaty różnią się w zależności od tego, jak ją przyrządzimy oraz jakie liście wykorzystamy. Napój ten klasyfikuje się na podstawie miejsca i sposobu wytworzenia. Wyróżnia się herbatę czarną, zieloną, białą, żółtą, pu-erh, oolung, ziołowe oraz herbaty aromatyzowane. Odmiany te dzielą się na poszczególne, różniące się smakiem, aromatem i właściwościami gatunki. W naszym sklepie dostępne jest mnóstwo rodzajów herbat. Którym z nich warto poświęcić szczególną uwagę?

Herbatki ziołowe – wszelkiej maści ziołowe napary herbatami są tylko w teorii, bowiem nie zaliczają się one do herbacianego gatunku camelia sinesis. Nie zmienia to jednak faktu, że pije się je na gorąco, często do śniadania bądź kolacji, a ich właściwości prozdrowotne są warte odnotowania. Tego typu „herbatki” kojarzyć się mogą z babciną gościnnością i różnego typu domowymi terapiami. Które z nich warto wyróżnić? Niezwykle popularną herbatką ziołową jest napar z melisy, która uspokaja, działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, a także pobudza wytwarzanie soków trawiennych. Z wyjątkowych właściwości tego ziela często korzysta się także w walce z bezsennością. Innym ciekawym naparem jest rozgrzewająca herbatka z imbirem. Te niezwykłe korzenie zawierają bogactwo witamin, i podobnie jak melisa pomagają w dolegliwościach żołądkowych, choć przyrządzane z nich napary spożywa się głównie by przeciwdziałać objawom przeziębienia. Herbatka z imbirem pomaga złagodzić kaszel, działa wykrztuśnie oraz przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. To idealny, rozgrzewający napój na zimę! Niezwykle popularne są również napary z rumianku, które stosuje się głównie przy wzdęciach, skurczach i stanach zapalnych żołądka, jednak pomaga on wyleczyć także dolegliwości skórne. Ostatnim z powszechnie stosowanych w domowym lecznictwie naparów, jest herbatka z szałwii, która pomaga zahamować rozwój niebezpiecznych drobnoustrojów, a także pomaga na nadmierną potliwość.

herbata biała

Egzotyczne herbaty – warto wspomnieć także o bogactwie mniej popularnych napojów herbacianych. W tym przypadku możemy wyróżnić choćby określaną mianem najzdrowszej z zielonych herbat matchę. Ta pochodząca z Chin, a obecnie hodowana głównie w Japonii odmiana charakteryzuje się przede wszystkim nietypową postacią – jej liście ścierane są na intensywnie zielony proszek. Matcha zawiera silne antyoksydanty, co oznacza, że skutecznie przeciwdziała ona szkodliwym wolnym rodnikom. Ten wyjątkowy napój uspokaja, pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji, a do tego pomaga odprężyć się i zrelaksować. Również pochodząca z Ameryki Południowej yerba mate charakteryzuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Docenia się nie tylko jej charakterystyczny, intensywny smak i aromat, ale też jej pobudzające, energetyczne właściwości. Podobnie jak matcha, yerba mate zawiera antyoksydanty, a także wspomaga koncentrację. Ostatnią wartą wspomnienia „egzotyczną” herbatą jest pu-erh. Ta uprawiana w Chinach herbata potocznie nazywana jest także „zabójcą tłuszczu”. Jak nietrudno się domyślić, ten gatunek naparu posiada właściwości, które pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Ta czerwona, chińska herbata charakteryzuje się także specyficznym ziemistym aromatem. Co z właściwościami prozdrowotnymi? Pu-erh działa pozytywnie na wątrobę i pomaga oczyścić organizm z toksyn. Ponadto znacznie obniża ona poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi.

Dostępnych jest mnóstwo odmian herbaty, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Warto eksperymentować i szukać smaku, który w pełni trafi w nasz gust. Szkoda ograniczać się do naparu jednego typu, skoro każda odmiana oferuje nie tylko inne doznania smakowe, ale też inne właściwości prozdrowotne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl