PROMOCJE
Poduszka ozdobna z łuską gryki wzór Łąka / PREZENT
42,77 zł 38,49 zł
szt.
Poduszka ozdobna z GORCZYCA wzór gwiazdki / RELAKS
26,73 zł 24,06 zł
szt.
Poduszka ozdobna z łuską gryki wzór Motylki / Relaks
35,64 zł 32,08 zł
szt.

Dźwięki, które leczą

0

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów. Kochamy relaksujące odgłosy: szum spływającej kaskadami wody, śpiew porywającego liście wiatru czy przyjemne brzmienie tańczącego w kominku ognia. Tego rodzaju kojące dźwięki zazwyczaj towarzyszą nam wtedy, gdy chcemy się wyciszyć i uspokoić myśli. Wielu z nas nie lubi kompletnej ciszy – nawet w chwilach, które teoretycznie jej wymagają, jak podczas zasypiania. Dlatego szukamy kojących melodii, które ukołyszą nas do snu. Okazuje się, że odpowiednia muzyka może nawet… leczyć!  Wyjątkowe właściwości dźwięków znane są od tysięcy lat – szamani używali prymitywnych instrumentów podczas swoich rytuałów, a gongi oraz tybetańskie misy wykorzystywane były jeszcze przed naszą erą. Także starożytni Grecy wierzyli, że muzyką wyleczyć można bezsenność, niestrawność i zaburzenia psychiczne. Współczesna nauka potwierdza lecznicze działanie niektórych dźwięków. Przykładowo, kocie mruczenie działa relaksująco, łagodzi ból i niweluje duszności. W jaki sposób działają uzdrawiające melodie i jakich instrumentów słucha się, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie?

Wyjątkowe wibracje

dzwonek wietrzny z sową

Nie trzeba być doktorem medycyny, by dojść do wniosku, że słuchanie muzyki wpływa m.in. na nasz humor. Radosne, szybkie utwory sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi, z kolei ciężkie, powolne ballady działają przygnębiająco. Okazuje się, że równie ważne w odbiorze muzyki są skojarzenia – w niektórych szpitalach znajdujące się w inkubatorach noworodki słuchają muzyki, której w ciąży słuchała ich matka bądź dźwięków domowej krzątaniny. Dzięki temu dzieci uspokajają się i przestają płakać. Dobroczynny wpływ muzyki działa nie tylko na ludzi – krowy, którym troskliwi farmerzy odtwarzają muzykę klasyczną, są znacznie łagodniejsze, a do tego dają więcej mleka. Niestety, działa to także w drugą stronę. Ostra, agresywna muzyka może wywołać niepokój i strach tak u dzieci i niemowląt, jak i u zwierząt.

Lecznicze dźwięki to jednak coś więcej niż tylko wykorzystanie nagrań klasycznych kompozytorów do niwelowania stresu. Muzykoterapia opiera się w dużej mierze na przepływających przez nasze ciało wibracjach, które docierają aż do układu nerwowego. Muzyka staje się w tym przypadku katalizatorem emocji i uczuć, pozwala odprężyć się, odstresować i wejść w stan głębokiej medytacji. Gongi i misy tybetańskie emitują dźwięki o niskiej częstotliwości, które pomagają wyciszyć się i uporządkować myśli. Ogromną popularność zyskują wykorzystujące te wyjątkowe instrumenty sesje, zwane dźwiękowymi kąpielami. Uczestnictwo w tego typu zajęciach terapeutycznych, często łączone z sesjami jogi, pozwala uwolnić umysł i oczyścić się emocjonalnie. Przeprowadzone współcześnie badania wykazały, że muzyka tybetańskich mis oraz gongów wspomaga procesy trawienne, a także pozwala obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć napięcie. Kąpiel dźwiękowa to także forma medytacji. Instruktorzy prowadzą nas przez meandry umysłu, podpowiadając, w jaki sposób powinniśmy ukierunkować swoje myśli. W powstałej harmonii fizyczność miesza się z duchowością, zapewniając w pełni oczyszczające przeżycie.

tingsha mała z symbolami szczęścia

Na szczęście nie trzeba zapisywać się na zajęcia, by móc doświadczyć relaksujących, zespalających z żywiołami natury dźwięków. Każdy z nas może na własną rękę spróbować grania na wyjątkowych tybetańskich misach i gongach. Warto też zdecydować się na dzwoneczki koshi, które wprowadzane w drganie przez wiatr, otaczają nas harmonijnymi dźwiękami.

Muzyka i lecznicze dźwięki posiadają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Wsłuchiwanie się w pieśń naturalnych instrumentów pozwala pogłębić swoją duchowość, zrelaksować się, a także oczyścić umysł. Oczywiście warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju terapie sprawdzają się tylko i wyłącznie w określonych przypadkach. Alternatywna medycyna jest jedynie uzupełnieniem właściwych, szpitalnych metod leczenia. Z tego też powodu muzykoterapeuci muszą przyswoić sobie wiedzę z takich dziedzin naukowych jak psychologia, pedagogika, medycyna czy psychoterapia. Niemniej jednak, warto poddawać się dźwiękowym kąpielom i korzystać z uzdrawiającej mocy wyjątkowych, tradycyjnych instrumentów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl