Rośliny wieloletnie. Są to drzewa dość długowieczne. Kwiaty są zwykle pachnące i miododajne.
Rośliny ozdobne – często sadzone w parkach, jako drzewa alejowe, przy kościołach. Drewno cenne, miękkie, łatwe w obróbce, stosowane w rzeźbiarstwie, snycerstwie, do wyrobu instrumentów muzycznych. Cenna roślina miododajna.
Drewno lipy było uznawane przez Indian Ameryki Północnej za najlepsze drewno do ługowania (procesu moczenia niektórych roślin w roztworze popiołu drzewa liściastego w celu wytrącenia szkodliwych substancji).
Lipa ma właściwości rozgrzewające, napotne, przeciwzapalne. Trzy filiżanki herbaty z lipy dziennie powinny dać efekt. Napary z lipy zaleca się na oczyszczenie górnych dróg oddechowych, złagodzenie kaszlu. Działają one niczym naturalny inhalator. Napar z lipy sprawia też, że toksyny są szybciej usuwane z organizmu. Płukanki z lipy można stosować przy bólu gardła. Lipa działa również moczopędnie. To za sprawą olejków eterycznych, które zawiera. Olejki te mają w swoim składzie specjalne związki, działające stymulująco na pracę kanalików nerkowych. To z kolei prowadzi do tego, że organizm produkuje i wydala więcej moczu. Wpływa ona na prawidłowe trawienie i przyswajanie pokarmów oraz wydalanie niestrawionych resztek jedzenia z organizmu. Tak się dzieje, bo picie naparów z lipy wspomaga wydzielanie soku żołądkowego. Lipa jak kosmetyk – działa jak krem czy balsam na skórę, regeneruje naskórek. Okłady z naparu lipy pomagają natomiast przy zapaleniu spojówek. Zmniejszają opuchliznę i obrzęki wokół oczu, rozjaśniają cienie pod oczami.